URbackup ile tüm sunucu ve veritabanlarının yedeği alınması

Yedekleme her yazılım projesi için çok kritik bir konu. Her şey mükemmel yapılsa bile donanım arızası her zaman çok büyük bir risk. Google Cloud üzerinde bulunan sunucumuz diskine erişemedikten sonra daha da ciddiye almaya başladık. Gerçekten Google Cloud uzmanlarından ücretli destek almamıza rağmen diskimizi geri getiremedik. Tek kurtuluşumuz yedeklerimiz oldu.

Şimdi gelelim sadede. UR backup çok hızlı çalışan ve incremental backup almanızı sağlayan açık kaynak bir yazılım. server-client yapısı sayesinde istediğiniz kadar sunucunuzu yöneterek yedeğini almanıza olanak vermektedir. Web arayüzü bulunuyor böylece sistem uzmanı olmasanız bile yedek alabilir görebilirsiniz. Eklentiye gerek kalmadan veritabanı yedeklerinizi alabilir yükleyebilirsiniz.

Nasıl çalışıyor?

Sunucularınız hepsine client yazılımını kurmanız gerekiyor. Client yüklü tüm cihazları yönetebilir yedek alabilirsiniz. Bizim hem sunucularımız hemde server’larımız ubuntu olduğundan dolayı buna göre anlatacağız. Önce server’ı indirip kuruyoruz.

Ubuntu paket yöneticisinden kurmak çok kolay detayı için : https://www.urbackup.org/download.html#server_ubuntu

Diğer OS’lar için: https://www.urbackup.org/download.html

Kurulumu yaptıktan sonra yukarıdaki arayüz karşınıza geliyor. Tekrar edelim server sizin yedeklerinizi saklayacağınız yer. Client için sizi çalışan (production) gerçek cihazlarınız.

Client kurulumu

Client kurulumu için paket yöneticine eklenmemiş yine de hızlıca kuruyoruz.

https://www.urbackup.org/download.html#client_sources

Asıl mesele Konfigurasyon

Server’a dönüyoruz ve client’ın IP’sini giriyoruz. Bu noktada sihirli birşey oluyor ve autodiscovery özelliği ile yeni kurulum yaptığımız için tanıma gerçekleşiyor.

Henüz yedek almaya hazır değilsiniz. Çünkü hangi klasörlerin yedek alınacağını belirtmediniz. Bunun için client makinesine girerek şöyle diyoruz:

urbackupclientctl add-backupdir -d /var/www/workspace

Burada tahmin edeceğiniz gibi tüm klasörü ve altındakileri yedek listemize ekledik.

Veritabanı yedeklerinin alınması

ur backup kendi içerisinde bir çok veritabanının yedeğinin alınmasına imkan veriyor. Dokumantasyon çok karışık ama kullanması aslında çok basit.

https://www.urbackup.org/documentation.html

https://www.urbackup.org/backup_mysql.html

vim /usr/local/etc/urbackup/mariadbdump.conf

yukarıdaki database bilgilerini doldurup enabled=1 yapmanız yeterli.

Tüm veritabanları bir dosya içerisinde alınacak ve saklanacaktır. Tek yapmanız gereken yedeklemeyi arayüzden başlatmak.

Panoramik fotoğraflar için deep learning destekli plaka kapatma

Günümüzde teknoloji önüne geçilemez bir hızla gelişirken insan hayatına her gün birbirinden farklı buluş, yöntem ve teknikler girmektedir. Bundan birkaç sene öncesine kadar sadece bilim kurgu filmlerinde yer alan teknolojinin şu an insan hayatında yadsınamaz bir noktaya geldiği çok net bir şekilde görülmektedir. Blockchain, chatbotlar, sürücüsüz araçlar, nano teknoloji endüstrisi, sanal gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi bir çok kavramı insan hayatına giren önemli noktalar arasında sıralamak mümkündür. Bu önemli noktalardan bir tanesi de Bilgisayar Bilimlerinde popüler araştırma alanları içerisinde yer alan ve günden güne artı gösteren görüntü işleme tekniğidir.

Bu noktada farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Karşımıza tüm mecrayı kapsayan AI, machine learning ve deep learning kavramları karşımıza çıkıyor. Sürekli karıştırılan bu kavramlar aslında alttaki grafikte tek bir şekilde ortaya konuyor. AI tüm ekosistemi kapsarken, machine learning iyileştirebilmeyi ve deep learning ise ML neural network yapısı sayesinde insan gibi öğrenebilmeyi sağlıyor.

deep learning vs machine learning ile ilgili görsel sonucu

Her yerde geçen Neurol network kısmındaki; neural kelimesi tamda insan beyninde bulunan ve bir bilim dalına adına veren bildiğim neron’lardan geliyor.

Visiosoft olarak panaromik görüntüler objeleri yakalarak konum tespiti yapıyor ve sunuyor. Sunulan bu verilerin içerisinde her yerde çekim yapıldığı için özel bilgilerde mevcut. İnsan yüzlerini ve plakaları kapatmak kişisel verilerin gizliliği açısından çok önemlidir.

Kısa zaman öncesine kadar manuel olarak yapılan bu işlemler AI altyapılarının gelişmesiyle otomatik yapılabilir hale geldi. Visiosoft olarak; arkasında Google bulunan ve dünyanın en önemli firmaları tarafından açık kaynak geliştirilen TensorFlow kullanmaktayız.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi yakın planda bulunan tüm plakalar yakalanmakta ve kapatılabilmektedir. Panoramik resimler balık gözü lens ile çekim yaptığından dolayı ayrım noktasına denk gelen objeleri yakalamak ayrıca bir zorluk getirmektedir. Çalışmalarımızla doğruluk payımız her geçen gün artmaktadır.